Fakturowanie w przypadku otrzymania zaliczek
Gdy faktury zaliczkowe dokumentują całe wynagrodzenie nie wystawiamy faktury końcowej.
- Spółka (podatnik VAT czynny) często otrzymuje zaliczki na poczet świadczonych usług marketingowych i reklamowych. Nierzadko są to zaliczki 100 proc. Oznacza to, że spółka przed wykonaniem usługi otrzyma „z góry" całą zapłatę. Wszystkie zaliczki są dokumentowane fakturą zaliczkową. Czy w przypadku otrzymania zapłaty „z góry" całości wynagrodzenia udokumentowanej fakturą zaliczką, Spółka jest zobowiązana do wystawienia faktury „końcowej"? – pyta czytelnik.
Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).
Podatnik ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą, m.in.:
- sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 ustawy o VAT, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem (zob....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta